Single Blog Title

This is a single blog caption
Azure, .NET, Xamarin
6
Lip

Dlaczego Azure, .NET i Xamarin to technologie przyszłości

Technologia Microsoft .NET jest dojrzała.

Można tak powiedzieć, mając na uwadze wprowadzane przez lata udoskonalenia, dzięki którym programiści zyskali dostęp do świetnych narzędzi i komfortu użytkowania.

Co więcej, technologia umożliwia programistom tworzenie aplikacji nie tylko dla Windowsa, i nie tylko w Windowsie.

Przewaga .NET: tworzenie przeróżnych aplikacji

Azure, .NET, Xamarin

.NET pozwala programistom tworzyć najróżniejsze typy aplikacji.

Z punktu widzenia programisty, najważniejszymi czynnikami w procesie tworzenia oprogramowania są funkcjonalność i czas. .NET gwarantuje oba, dając dostęp do fantastycznych narzędzi i komfortu obsługi. Umożliwia tworzenie różnych aplikacji:

 • Webowych
 • Przechowujących dane w chmurze
 • Mobilnych
 • Internetu Rzeczy
 • Desktopowych
 • Opartych na rozszerzonej rzeczywistości
 • Opartych na wirtualnej rzeczywistości

Ale to nie wszystko.

Narzędzia programistyczne dla .NET

W chwili obecnej .NET jest dostępny dla Windowsa, MacOS oraz Linuxa.

Dla każdej platformy przygotowano odrębne narzędzia:

 • Visual Studio dla Windowsa
 • Visual Studio dla Maca
 • Visual Studio Code dla Linuxa (a także Maca i Windowsa)

Nie oznacza to, że możemy stworzyć każdy rodzaj aplikacji na każdym systemie operacyjnym, którego używamy. Mimo tego, .NET niesie ze sobą wiele korzyści.

Dobrym tego przykładem jest rozwój aplikacji internetowych i mobilnych. Aplikacje internetowe mogą zostać napisane w Linuxie, Windowsie czy MacOS. Programowanie Xamarin dostępne jest jednak tylko dla MacOs i Windowsa.

Kiedy przyjrzymy się przedstawionym poniżej danym, zauważymy, że każdy framework, niezależnie od rodzaju, jest oparty na standardowej bibliotece .NET. Jest to najczęściej wykorzystywana podstawa, ponieważ pozwala różnym aplikacjom, na przykład internetowym (ASP. NET) czy mobilnym (Xamarin), korzystać z bibliotek.

Azure, .NET, Xamarin

Na Standardowej Bibliotece .NET może opierać się każdy rodzaj frameworku.

Jeden język. Open source

Zanim zdecydujesz się napisać aplikację, należy zastanowić się nad językiem, z którego będziesz korzystać. C# .NET rozwiązuje problem: pozwala programistom tworzyć każdy rodzaj oprogramowania.

C# jest językiem, z którego mogą korzystać programiści tworzący aplikacje mobilne, internetowe, związane z chmurą i desktopowe – to jedna z wielkich zalet korzystania z .NET.

Ponadto .NET jest oprogramowaniem otwartym. Nie oznacza to, że użytkownicy mają możliwość wprowadzania zmian w każdym miejscu; open source daje programistom szansę do usprawnienia .NET i dodawania funkcjonalności, które mogą przyspieszyć proces pisania aplikacji. Kod źródłowy dostępny jest na GitHubie, więc każdy ma do niego dostęp.

Społeczeństwo .NET jest olbrzymie, więc jeśli nie radzisz sobie z zagadnieniem programistycznym, możesz poszukać odpowiedzi na swoje pytania na rozmaitych blogach i forach.

Przejdźmy do Xamarina

Xamarin

Xamarin umożliwia programistom tworzenie natywnych aplikacji mobilnych w C# .NET dla Androida, iOSa i Windowsa. Programowanie wieloplatformowe coraz bardziej zyskuje na popularności; warto wiedzieć, jak podejść do tego zagadnienia w odpowiedni sposób.

Wspólny kod dla platform mobilnych

Jednym z największych plusów korzystania z Xamarin jest możliwość dzielenia kodu między trzema platformami (Android, Windows i iOS). Kod źródłowy aplikacji napisany jest w C# .NET i zawiera mnóstwo wspólnych elementów. Przykład? Kod odpowiedzialny za połączenie z back-endem czy modelem danych. Przeciętnie jest to aż 70% wspólnego kodu.

Natywność i wygląd

Aplikacje mobilne napisane w Xamarin są w 100% natywne. Przygotowane są dla natywnego kodu bajtowego na każdej platformie; nie odnotowuje się w nich spadku wydajności.

Interfejs użytkownika na każdej platformie przyjmuje natywny wygląd, dlatego nie ma możliwości odróżnienia UI napisanego w Xamarin od stworzonego w narzędziu dedykowanym dla danej platformy (jak Xcode czy Android Studio).

Połączenie z bibliotekami natywnymi

Java dla Androida. Objective-C dla iOSa. Wszyscy wiemy o ich istnieniu; Xamarin nie ma jednak odpowiednika.

Xamarin bezproblemowo łączy natywne biblioteki, dzięki czemu programiści mogą korzystać z nich bez obawy o kompatybilność.

Azure: ostatni element 

Chmura – to pojęcie jest już znane wszystkim. Ale co właściwie oznacza

Wyobraź sobie, że chcesz stworzyć sklep internetowy umożliwiający zakupy przez aplikację mobilną i internetową, dodając do tego bazę danych użytkowników i produktów. Zanim zaczniesz tworzyć aplikację, zadasz sobie dwa pytania:

 • Jaki rodzaj architektury będzie najbardziej praktyczny?
 • Gdzie będzie hosting wszystkich tych usług?

Odpowiedzią na oba te pytania jest chmura. Nie wymaga kupna sprzętu, instalacji oprogramowania na serwerach i konfiguracji całości od zera. Microsoft Azure (polecana przez nas platforma) sprawdza się tutaj znakomicie.

Gotowe komponenty dla programistów (a także trochę o zabezpieczeniach)

Wróćmy do przykładu ze sklepem internetowym. Na pewno potrzebny jest back-end i jakiś rodzaj bazy danych do przechowywania informacji. Platforma Azure w chmurze daje dostęp do gotowych komponentów, których można użyć do różnych zadań:

 • Aplikacje weboweKomponent back-endowy. Kod źródłowy można pisać w .NET lub JavaScript.
 • Bazy danych. Możesz wybrać sposób, w jaki będziesz przechowywać dane z aplikacji.
 • Centrum Powiadomień. Notyfikacje push dają możliwość informowania użytkowników o dodatkowych i nowych funkcjach czy o danych produktu.

Połączenia między różnymi komponentami chmury Azure (jak back-end czy bazy danych) są zawsze zakodowane. Azure domyślnie korzysta z certyfikatów HTTP, zabezpieczając połączenie między aplikacją mobilną i back-endem.

Azure zapewnia także 24-godzinną ochronę zasobów, zabezpieczając je przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. A skoro już przy tym jesteśmy…

Skalowalność i Service Level Agreement (SLA)

Jedną z największych zalet Azure jest skalowalność. Kiedy baza danych jest zapełniona, istnieje możliwość powiększenia jej w paru prostych krokach. To samo dotyczy możliwości aplikacji internetowych. Oczywiście, takie ulepszenia podnoszą nieco koszty.

Kalkulator Azure pozwala obliczyć szacunkowy koszt usług.

.NET, Xamarin i Azure razem

.NET, Azure i Xamarin – co mają wspólnego? 

 • Ten sam rodzaj technologii

Aplikacje back-endowe, webowe i mobilne można napisać w C# .NET oraz Visual Studio. Azure w pełni współpracuje z aplikacjami .NET.

 • Wspólny kod dla różnych projektów

Niektóre części kodu źródłowego mogą zostać wykorzystane ponownie. Przykładem może być model danych pomiędzy aplikacją mobilną i back-endem.

 • Powiadomienia dla aplikacji mobilnych

Dzięki Notification Hub w Azure, programiści mogą dodawać funkcje informujące użytkowników o bezpośrednich zawiadomieniach z back-endu.

 • Usługi uwierzytelniania w Azure

Programiści mogą w prosty sposób zintegrować loginy mediów społecznościowych z back-endem i aplikacjami mobilnymi.

 • DevOp dla aplikacji mobilnych

Dzięki Xamarin, Azure, chmurze testowej i usługom zespołu Visual Studio, możesz ustawić ciągłą integrację oprogramowania. W ten sposób aplikacje będą działały szybciej.

 • Dane i synchronizacja

Azure daje dostęp do baz danych, które można integrować z bibliotekami back-end i .NET. Dzięki temu synchronizacja danych między backendem i aplikacją jest dużo łatwiejsza.

To wszystko!

Dziękujemy za uwagę. Zachęcamy do wypróbowania Azure i Xamarin nawet, jeśli nie znasz .NET zbyt dobrze. Dopiero doświadczenie tego na własnej skórze pozwoli Ci zrozumieć te dwie technologie w pełni.